12.10.2021r.

Dziś Darek Mieczkowski mówił na temat posłuszeństwa wobec kościoła na przykładzie życia Sługi Bożego Ks. Dolindo Routolo i św. Ojca Pio. Przedstawił prześladowania jakich doznawali przez wiele lat od najwyższych władz kościelnych oraz postawę jaką w tej sytuacji przyjęli. Było to całkowite posłuszeństwo, oddanie i miłość do Kościoła jako matki i Oblubienicy Chrystusa. Przytoczył też fragmenty KKK jako wyjaśnienie przyjęcia takiego stanowiska przez tych świętych kapłanów.

Na koniec zachęcił do przyjęcia podobnej postawy wobec Kościoła w dzisiejszych, trudnych czasach.

28.09.2021r.

Na tym spotkaniu wysłuchaliśmy konferencji przygotowanej przez Magdę Mieczkowską, która mówiła o miłości w działaniu. Temat oparty na cytatach prymasa tysiąclecia oraz fragmentach Pisma Św. odnośnie działania, patrzenia na drugiego człowieka, na swój plan dnia oczami miłości a nie pieniędzy czy swojego egoizmu. Duża część tematu poświęcona była dyscyplinie, wymaganiu od siebie – co należało również do cnót ks. Stefana Wyszyńskiego.

14.09.2021r.

14 września to drugie już spotkanie naszej wspólnoty. Cieszy nas fakt, że Eucharystia jest i będzie jego pierwszym punktem. Natomiast tematem tego spotkania była istota budowania Wspólnoty i  świadome, odpowiedzialne w niej uczestnictwo. Lidia, która je prowadziła, motywowała do refleksji nad pytaniami: Czym dla mnie jest wspólnota? Dlaczego w niej jestem? Jakie mam oczekiwania? Co mogę jej zaoferować? Czy wzrastam duchowo? Czy jestem bardziej biorcą czy dawcą?  Następnie przypomniała najważniejsze zasady funkcjonowania naszej wspólnoty, jej formacji i działań ewangelizacyjnych, zachęcając do aktywnego włączania się w nie. 

07.09.2021r.

Nowy rok formacyjny rozpoczęty!!! Chociaż 07 września to pierwszy wtorek miesiąca, a przecież nasza wspólnota spotkania otwarte ma w parzyste wtorki, to jednak postanowiliśmy, że nie będziemy czekać, tylko wystartujemy tym razem szybciej. Po Eucharystii spotkaliśmy się w Domu Parafialnym, naszym drugim domu. Po krótkim spotkaniu integracyjnym przy ciasteczkach i modlitwie ks. Jacek uświadomił nam, jak ważną sprawą jest zaplanowanie pracy nad swoim wzrostem duchowym. Konieczne są konkretne decyzje i ich przestrzeganie, pomocny w tym może być plan dnia, tygodnia.  Następnie kilka osób podzieliło się swoim świadectwem Bożej obecności w czasie ostatniego czasu. Na koniec spotkania zostały ustalone różne kwestie związane z  pracą w małych grupkach i spotkaniach otwartych.

Mamy nadzieję, że ten rok będzie spokojniejszy, bez spotkań online i umożliwi nam systematyczne, bardziej aktywne nasze uczestnictwo w planowanych działaniach ewangelizacyjnych.

Kurs Emaus

Jeśli odkryłeś Biblię i pragniesz ją nie tylko czytać, ale i rozumieć, przyłącz się do uczniów podążających z Jerozolimy do Emaus. To do nich dołącza się Nieznajomy, który w drodze wyjaśnia im Pisma. Nalegają, by pozostał z nimi. Poznanie Pisma doprowadza ich do poznania Jezusa. On sam zaprasza Ciebie do tego samego! Pragnie, by i Twoje serce pałało miłością do Słowa Bożego, byś poznając Je i Nim się karmiąc nawiązywał głębszą relację z Jezusem – Słowem.

Kurs Emaus jest drugim kursem biblijnym Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA). Jego celem jest przejść drogę z Jezusem Zmartwychwstałym, aby rozpalić serce ogniem Słowa Bożego i zakochać się w Nim.

Do udziału w kursie zapraszamy osoby pełnoletnie, które przede wszystkim przeżyły Kurs Nowe Życie.

Kurs Emaus odbywać się będzie w dniach 26-28 listopada 2021 r. w Domu Parafialnym, przy Katedrze.

Więcej szczegółów oraz zapisy na stronie.

Kurs dla Rodziców Nastolatków

Serdecznie zapraszamy na Kurs dla Rodziców Nastolatków (bezpłatny).

Kurs to seria pięciu spotkań mających na celu wsparcie rodziców i opiekunów pragnących wzmocnić relacje ze swoimi dziećmi/nastolatkami.

Tematyka spotkań:
– długoterminowy cel wychowania
– rozpoznawanie potrzeb nastolatków
– wyznaczanie jasnych granic
– rozwój zdrowia emocjonalnego
– wspieranie w podejmowaniu dobrych decyzji

Terminy spotkań:
27.11 sobota 10:00 – 12:30
04.12 sobota 10:00 – 12:30
18.12 sobota 10:00 – 12:30
08.01 sobota 10:00 – 12:30
15.01 sobota 10:00 – 12:30

Zgłoszenie na kurs:
kursdlarodzicow@theoforos.pl
tel: 502507050

Zapisy do 20 listopada. Ilość miejsc ograniczona.

Miejsce:
Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży
Plac Jana Pawła II 1

Organizatorzy:
Anna Leszczewska – pedagog
Ekipa Wspólnoty Theoforos

Skauci Króla

Uroczyste otwarcie 13-tego szczepu Skautów Króla w Łomży

16 października 2021 miało miejsce zamknięcie próby łomżyńskich Skautów Króla. Rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Katedrze, przy której funkcjonuje Katolickie Stowarzyszenie Theoforos, przy którym powstał 13 w Polsce szczep SK.

            Kim są Skauci Króla? Jesteśmy grupą świeckich katolików, należących do Stowarzyszenia Skautów Króla, które swoje początki ma 6 lat temu we Wrocławiu i Gliwicach. Głównym celem tej grupy jest formacja dzieci i młodzieży oparta o chrześcijański system wartości, wypływający z Pisma Św. Świadczy o tym myśl przewodnia Skautów pochodząca z fragmentu Ewangelii św. Mateusza (7,12): „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”. Skauci pracują nad swoim charakterem od najmłodszych lat. W naszym szczepie dzieci formują się w trzech zastępach: tropiciele (3-6 lat), odkrywcy (7-9), zwiadowcy (10-13). Kierują nimi  instruktorzy, którzy dbają o ich harmonijny rozwój w czterech aspektach wzrostu: duchowym, fizycznym, intelektualnym i społecznym.

Pomysłodawcą zaszczepienia takiej właśnie formacji dla dzieci przy wspólnocie Theoforos był opiekun duchowy tej wspólnoty – ks. Jacek Dąbrowski, który zapalił tym pomysłem kilkoro rodziców formujących się we wspólnocie a oni (jak i sam pomysłodawca) szybko stali się pierwszymi instruktorami tego szczepu.

             Po Mszy Św. skauci z wszystkimi zaproszonymi gośćmi z Komendy Głównej, Szczepu z Białegostoku, Wyszkowa, rodzicami oraz przedstawicielami komendy hufca ZHP z Łomży udali się na obrzędowe ognisko, w trakcie którego skauci i ich instruktorzy złożyli przyrzeczenia Skautów Króla. Następnie wspólnie uwielbialiśmy Jezusa, po czym odbyła się agapa, na której oprócz pysznego poczęstunku wzmacnialiśmy więzi wspólnoty Skautów Króla.

Uroczyste zakończenie próby szczepu było okazją do świętowania faktu włączenia do wspólnoty Skautów Króla, a także radości wynikającej ze zrealizowanych celów przewidzianych na okres próby (w naszym przypadku okres 2 lat – spowodowany pandemią): formacja dzieci podczas zbiórek, kompletowanie umundurowania i tworzenia obrzędowości szczepu.

Dh. Kasia

Ruszamy ze spotkaniami :)

We wtorek 7 września o 18.00 pierwsza po wakacjach Msza Św. i spotkanie wspólnotowe. Serdecznie zapraszamy 🙂

II edycja kursu Służebne przywództwo

Zaproszenie na kurs “Służebne przywództwo” od koordynatora CHARIS Polska

Antoni Tompolski
Koordynator CHARIS Polska

Kochani, 

Gorąco Was pozdrawiam jeszcze wakacyjnie, ale już czując nadchodzącą jesień a wraz z nią nowe możliwości i wyzwania dla nas – biura CHARIS w Polsce.

Jestem osobiście przekonany, że wszyscy doświadczyliśmy ogromu dobra, które zrodziło się poprzez Wasze uczestnictwo w “Służebnym Przywództwie”. Jest naszym pragnieniem, aby rozchodziło się ono dalej w naszych środowiskach i wszędzie, gdzie możemy dotrzeć z tym zaproszeniem.

W tym miejscu chciałbym poprosić Was o pomoc w dotarciu do osób, które jeszcze o CHARIS i “Służebnym Przywództwie” nie słyszały, bądź wahają się czy wziąć udział w kolejnej, już II edycji Kursu.
Zaproszenie do udziału kierujemy także do tych z Was dla których, z różnych względów, ukończenie I edycji Kursu nie było możliwe.

Szczegóły Kursu oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie https://sluzebneprzywodztwo.org/o-kursie/.

Serdecznie zachęcam również do rozważenia Waszego uczestnictwa w KontynuacjiKursu, opracowanej z myślą o absolwentach I edycji. Przygotowana dla Was 10-cio odcinkowa seria podejmować będzie podstawowe wartości CHARIS. Grono mówców zasilą nasi biskupi oraz członkowie Krajowej Służby Komunii, dzięki czemu będziemy mogli osadzić wspomniane tematy w naszym – polskim kontekście. Metoda kursu i zasady uczestnictwa pozostają w zasadzie takie same. 

Więcej informacji i zapisy znajdziecie na stronie: https://sluzebneprzywodztwo.org/kontynuacja-kursu/.

W razie pytań czy jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do bezpośredniego kontaktu mailowego: kurs@sluzebneprzywodztwo.org.

Z Bogiem –

Antoni Tompolski
Koordynator CHARIS Polska

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

Charis International zaprasza na międzynarodowe czuwanie przed Niedzielą Zesłania Ducha Św.

Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie. Będzie też automatyczne nagranie. Stając razem w modlitwie doświadczymy szczególnych łask.

Pamiętajcie: sobota, 22 maja. Startujemy o godz. 21:00

Link do połączenia na Youtube jest tu:

LINK

Łomżyński Wieczór Uwielbienia 16 maja

SONY DSC

Już w najbliższą niedzielę kolejny Wieczór Uwielbienia.

Zaczynamy Mszą Św. o 18.00 w katedrze.

Przyjdź i zaproś rodzinę oraz znajomych.

Spotkanie męskie 15 maja

W sobotę, 15 maja, odbędzie się kolejne męskie spotkanie w naszej wspólnocie. Jest to spotkanie dla facetów ze wszystkich naszych wspólnot.

Start o 18.00 Mszą w katedrze.

Zapraszamy.

Msza Św. i spotkanie Wspólnoty 11 maja

Zapraszamy na Mszę Św. i spotkanie wspólnotowe 11 maja o 18.00.

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą “o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd.

Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej. 

Osoby, które chcą dołączyć do Modlitwy Jedności mogą zgłaszać się,
pisząc na adres:   lomza.theoforos@gmail.com.
Zostanie im przydzielona konkretna dziesiątka Różańca Świętego.

Zapraszamy serdecznie do wspierania nas swoją modlitwą.

Wykaz tajemnic na listopad 2021r.

Osoby odmawiające
Tajemnice Radosne Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Halina R, Edyta W., Krystyna G., Weronika J.
Nawiedzenie Świętej Elżbiety Monika S, Kasia i Sławek O., Janusz i Aneta
Narodzenie Pana Jezusa Ks.Jacek, Tomek P, Kamil F., Barbara K.
Ofiarowanie Jezusa w świątyni Jakub S, Elżbieta A., Marek i Izabela A. Krystyna C.
Odnalezienie Jezusa w świątyni Barbara Ku, Justyna K, Joanna M, Agnieszka Ż.
Tajemnice Światła Chrzest Jezusa w Jordanie Henryka F, Kinga W, Justynka S, Krzysztof P.
Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej Paulina B, Agnieszka i Andrzej K, Damian W, Monika K.
Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia Milena B, Iwona K., Bogdan Sz., Agnieszka Z.
Przemienienie Pańskie na górze Tabor Agnieszka, Natalia i Wojciech L, Barbara N.
Ustanowienie Eucharystii Ania, Justyna i Grzegorz F, Magdalena B.
Tajemnice Bolesne Modlitwa Jezusa w Ogrójcu Dariusz i Magda M, Paweł M., Irena K. Wiesława Ł.
Biczowanie Jezusa Ewa M, Paweł D, Elżbieta S., Martyna i Robert T.
Cierniem ukoronowanie Jezusa Grażyna K, Artur M,
Dźwiganie krzyża na Kalwarię Wojciech i Wioletta W, Marta A., Tadeusz G.
Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Antoni i Krystyna S, Ewa C. Mariusz L. Monika L.
Tajemnice Chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Krzysztof R, Maria J, Monika i Rafał P-A.
Wniebowstąpienie Chrystusa Kamil K, Iza i Kamil Sz, Iwona S. Marian P.
Zesłanie Ducha Świętego Natalia B, Aleksandra M, Anna i Paweł K. Ania J.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Ewa G, Marzena i Karol T, Lidia Ch, Grażyna Ko.
Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi Janina R, Elwira i Wojciech Sz, Leszek D, Jadwiga D.

27.04.2021r.

Na dzisiejszym spotkaniu naszym gościem był ks. Zbigniew Skuza, który rozpoczął cykl konferencji na temat muzyki i tańca w Biblii. Jak powiedział św. Augustyn: “Kto śpiewa dwa razy się modli”, więc temat jest nam bliski.

Msza i spotkanie 27 kwietnia

Tradycyjnie w parzyste wtorki miesiąca zapraszamy na Mszę Św. z udziałem naszej Wspólnoty i spotkanie w katedrze.

Zaczynamy o 18.00.

Jeśli nic się nie zmieni tym razem spotkanie z ks. Zbyszkiem o Biblii.

13.04.2021r.

Na tym spotkaniu kontynuowaliśmy rozważanie adhortacji o świętości we współczesnym świecie papieża Franciszka‚ Cieszcie się i radujcie’. Po konferencji ks. Jacka, odbyła się dłuższa modlitwa o wylanie Ducha św.

Obrazy i Słowo Boże podczas tej modlitwy:

1.Ogień, w którym znajdowali się ludzie, ale który ich nie trawił, tylko jakby oczyszczał od środka, zmieniał. Z takim przekonaniem, ze są wśród nas takie osoby, które przeżywają trudności i Pan chce to oczyszczać, spalać w nich coś, co jest niepotrzebne. Chce napełnić ich sobą.

2. Miłosierny Jezusa, z którego serca strumieniami wypływała Krew i Woda. Pod obrazem stały rzesze ludzi, z przekonaniem- nasza wspólnota. Jezus natomiast zachęcał wszystkich, aby czerpali z Tego Źródła Miłosierdzia.

3. Drewniane, stare ogrodzenie z furtka, która się otwierała. Z przekonaniem, że Bóg chce otwierać przez nas serca innych ludzi, nawet wtedy, gdy czujemy się niepotrzebni, nieużyteczni.

4. Strumień wody obijający się o kamienie. Z przekonaniem, że takie trudności napotykamy w naszej wspólnocie, na drodze naszej wiary, ale one nie są w stanie i tak zatrzymać płynącego strumienia – Żywej Wody.

5. Gołąb z zieloną gałązką w dziobie, tak jak w sytuacji po potopie. Z przekonaniem zapowiedzi dobrego czasu dla nas: czasu budowania, radości po oczyszczeniu, jak wtedy gdy wody potopu opadły i można było rozpocząć Nowe Życie.

6. Słowo Rz12,12-14; z przekonaniem, że to przesłanie dla tych, którym ciężko, bo ktoś im złorzeczy, aby wtedy zło dobrem zwyciężać.

Spotkanie dla mężczyzn sobota 17 kwietnia

Zapraszamy na męskie spotkanie formacyjne

13 kwietnia w sobotę o 9.00.

Nastąpiła zmiana w stosunku do wcześniej zapowiadanej formy i godziny. Jedziemy sadzić las, aby pomóc potrzebującym.

Wyjazd z Łomży o 9.00.

Łomżyński Wieczór Uwielbienia 18 kwietnia

Jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca zapraszamy na Mszę Św. i Wieczór Uwielbienia o 18.00 w katedrze.

Msza Św. i spotkanie 13 kwietnia

13 kwietnia o 18.00 zapraszamy do katedry na Mszę Św. i spotkanie naszej Wspólnoty.

Kontynuujemy rozważanie adhortacji o świętości w świecie współczesnym papieża Franciszka “Cieszcie się i radujcie”.

Planujemy też trochę dłuższą modlitwę.

Zapraszamy !!! 🙂

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą “o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...