08-09-2015r.

W dniu 8 września rozpoczęła się formacja wspólnoty Theoforos na rok 2015/2016. Po odpowiednio długiej modlitwie i poczęstunku, będącym podziękowaniem za pomoc przy przeprowadzce księdza Wróblewskiego, by podniecić gasnącego ducha rekolekcji wakacyjnych i dodać nam zapału do dalszej formacji, odbyła się prezentacja filmu z Kruklanek. Dzieło zmontowane idealnie i z odpowiednim wyczuciem przypomniało nam czas spędzony na zabawie, chwile skupienia gdy zasłuchiwaliśmy się w konferencje i udzielaliśmy się w trakcie warsztatów. Na filmie znalazł się też kulminacyjny moment pantomimy; uczestnik odgrywający rolę Zbawiciela wprost powalał na kolana nasze grzechy. Oglądaliśmy dzieci z naszej wspólnoty niosące do ołtarza własnoręcznie wykonane prace plastyczne, by ofiarować je Bogu. Widzieliśmy nasze siostry i naszych braci czytających czytania w trakcie Liturgii i przyjmujących komunię. Montażysta sprytnie zakończył film ukazując ludzi wychodzących z kościoła. W tych ujęciach zamknął sens rekolekcji, które nie kończą się w Kruklankach, lecz kontynuują w codziennym życiu.

Film jest dziełem Bożym, a wykonany został rękami Kamila Kowalczyka z Ostrołęckiego Theoforos, za którego pracę i zaangażowanie bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY!

Głównym punktem spotkania, było jednak przedstawienie różnych diakonii, które są częścią naszej wspólnoty i „gwarantują” jej funkcjonowanie. Bo przecież ksiądz Jacek mógłby wszystko zrobić sam, ale to nie czyniłoby z nas wspólnoty :-).

Diakonia informatyczno­-informacyjna za którą odpowiada Grażyna Krzyżkowiak  odpowiada za zamieszczanie informacji na naszej stronie internetowej i fanpage’u na FB, a także za korespondencję mailową z członkami. Prowadzi strony internetowe snelomza.theoforos.pl oraz alfa.lomza.pl. Diakonia umieszcza informacje, materiały do codziennych rozważań, prowadzi ewidencję Modlitwy Jedności, a także tworzy plakaty i banery reklamujące działania wspólnoty i SNE.

Diakonia Muzyczna pod kierownictwem Justyny Franciszkowicz daje wspólnocie przedsmak nieba, przyozdabiając modlitwę oraz Msze wspólnotowe śpiewem przy akompaniamencie instrumentów strunowych. Oprawę muzyczną Eucharystii zawdzięczamy ciężko ćwiczącej scholi spotykającej się na próbach.

Diakonia Modlitwy Wstawienniczej, której prowadzącą jest Zofia Szczubełek, modli się w intencjach nadesłanych przez formularz na stronie lub do kogoś z diakonii. Członkowie diakonii otrzymują intencje drogą SMS­ową i modlą się w danej intencji.

Diakonia Modlitwy Tańcem, pod kierownictwem Ewy Sikorskiej, zrzesza ludzi gotowych niczym Król Dawid tańczyć przed Bogiem wystawionym w najświętszym sakramencie i wielbić Go. Ewentualne braki w talencie, diakonia nadrabia drakońską pracą na próbach.

Diakonia Rozeznająco-Prorocza, której przewodzi Krystyna Strumiłowska gromadzi ludzi obdarzonych darem rozeznania. By dołączyć do tej diakonii należy mieć dar rozeznany przez księdza prowadzącego.

Diakonia Uwielbienia, za którą odpowiada Aleksandra Adamczyk, prowadzi modlitwę uwielbieniową w trakcie spotkań wspólnotowych, Drogi Krzyżowej oraz innych uroczystości. Ludzie gotowi poddać się natchnieniom Ducha Świętego i zdolni do wypowiadania na głos intencji modlitewnych są tu mile widziani.

Diakonia Techniczna, za którą odpowiada Dariusz Mieczkowski, zajmuje się przygotowaniem sprzętu przed spotkaniami i Mszą Wspólnotową, podłącza i odłącza projektory, mikrofony, kable od głośników, głośniki a także rozstawia statywy i banery, które później chowa.

Diakonia Świętowania, dotychczas najmniej aktywna z powodu małej liczby członków, odpowiada za organizowanie imprez, ognisk, ostatków itp. Brak jest też osoby odpowiedzialnej, więc czym prędzej potrzeba to zmienić!

Diakonia Liturgiczna, to najnowsza diakonia, na dzień dzisiejszy zrzesza ministrantów posługujących do Mszy Świętych. Potrzebne są jeszcze osoby piszące komentarze, modlitwy wiernych oraz lektorzy do czytań. Członkowie diakonii powinni czynnie współpracować z diakonią muzyczną.

Jeśli ktoś nie widzi się, w żadnej z tych diakonii to może zgłosić się do księdza Jacka, który zapewnił, że coś takiej osobie znajdzie, choćby nawet trzeba było stworzyć nową diakonię. I tak np planowane jest powstanie diakonii pantomimy, ale jak na dziś zgłosiła się do niej tylko jedna osoba.

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą „o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js_2" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...