10-05-2016r

Na spotkaniu wspólnotowym w dniu 10 maja ks. Jacek Dąbrowski, podpierając się własnoręcznie wykonaną prezentacją, przedstawił nam ścieżki formacji wspólnoty Theoforos.

Na każdym slajdzie widoczne było logo, aby każdemu zapadło głęboko w pamięć, ale i w serce. Ks. Jacek w  dowcipny sposób wyjaśnił, co oznaczają zastosowane w logo skróty, że KS to nie skrót od słowa KSIĄDZ, a od Katolickiego Stowarzyszenia J.

Pierwszym celem Stowarzyszenia Theoforos jest Ewangelizacja, którą wspólnota realizuje poprzez kursy Alpha, Nowe Życie itp. Następnie są grupki poalfowe dla osób po Kursie Alpha oraz stopień podstawowy dla wszystkich chętnych.

Początkiem formacji są rekolekcje wakacyjne.

I tak:

Na rekolekcjach I0  pracujemy nad tematem: Jezus moim Panem. Tego tematu dotyczy także praca całoroczna dla osób po rekolekcjach I0.

Na rekolekcjach II 0  pracujemy nad tematem: Jezus, uzdrowiciel mojej osoby. I takim tematem zajmujemy się przez cały rok formacyjny.

Na rekolekcjach III 0  pracujemy nad tematem:  Jezus, któremu służę we wspólnocie Kościoła. I takim tematem zajmujemy się przez cały rok formacyjny.

Ksiądz Jacek przypomniał także, jak wygląda formacja w ciągu roku:

  • w każdy II i IV wtorek m-ca odbywają się otwarte spotkania wspólnotowe, na które wstęp maja wszyscy chętni.
  • w I  tygodniu każdego miesiąca są spotkania grupek dzielenia tzw. modlitewne, a w III tygodniu każdego miesiąca tzw spotkania formacyjne danego stopnia. Niestety utarło się, że te spotkania także odbywają się we wtorki, więc z braku wolnych pomieszczeń w instytucie  istnieje konieczność, aby każda grupka dzielenia wybierała sobie inne miejsca, poza instytutem.

Każdy stopień ma inne materiały do rozważań formacyjnych, a te same na spotkania modlitewne. Wszystkie materiały, z podziałem na miesiąc i stopień  zamieszczone są na stronie http://test.lomza.theoforos.pl/materialy-na-spotkania-w-grupkach/.

Ksiądz wskazał także inne propozycje formacji, a mianowicie kursy prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji, a także udział w Diakoniach działających przy naszej Wspólnocie. Zachęcał do większego zaangażowania się w ich działania, nie tylko po zakończeniu trzystopniowej formacji, ale także w jej trakcie.

 

Ważnym mottem jest zdanie: Taka będzie ta wspólnota, jakie moje w nią zaangażowanie, ale pamiętać powinniśmy, że ukończenie  formacji, przejście wszystkich kursów nic nam nie da jeśli nie będziemy czuwali nad WŁASNYM rozwojem duchowym.

Piszącej ten skrót ze spotkania przypomniał się tekst, który mi głęboko zapadł w pamięć:

Aby móc pomagać innym, trzeba najpierw zająć się sobą i osobistym spotkaniem z Bogiem. Tylko z tego spotkania może zrodzić się służba, która będzie rzeczywistym działaniem w mocy Ducha Świętego, a nie tylko naszym zewnętrznym AKTYWIZMEM. Papież Paweł VI nazywał to często „herezją czynu”.

Przed takim właśnie AKTYWIZMEM, przestrzegał też ksiądz Jacek.

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą „o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js_2" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...