14-06-2016r.

Dnia 14.06.2015 Dariusz Mieczkowski wygłosił zwięzłą konferencję na temat dość wakacyjny: Czy Bóg odpoczywa? Co to są wakacje i jak odpoczywać na wakacjach z Bogiem?

Słowo „wakacje” z łaciny „vacatio” oznacza odpoczynek, wakacje, przepustkę, a w żargonie prawniczym „ustawowe próżnowanie” :-).

Bóg, wszechmocny, ponadczasowy i odwieczny nigdy się nie męczy i nie potrzebuje odpoczynku. Ale my tak, więc Bóg jedzie na wakacje razem z nami. Jedzie, ale tylko wtedy, gdy Mu na to pozwolimy, gdy Go ze sobą „zabierzemy”.  Co ciekawe, Jego obecność męczy TYLKO tych, którzy najmniej się namęczyli przebywaniem z Bogiem w trakcie roku.

Wakacje to czas, który powinniśmy dobrze, odpowiedzialnie i konstruktywnie wykorzystać. Zamiast na imprezach i lenistwie, można podróżować, rozwijać swoje pasje, uprawiać sport, odświeżyć relacje z bliskimi, brać udział w wakacyjnych rekolekcjach (przy okazji przypominamy, że są jeszcze wolne miejsca na rekolekcje wspólnotowe). Wakacje nie zwalniają też z uczestnictwa w chociażby niedzielnej Eucharystii, ale zachęcani jesteśmy do częstszego przyjmowania Daru Bożego w postaci Jego Ciała.

Dobrym pomysłem na czas wakacji jest stosowanie tzw. „wizytówki”, czyli planowanie dnia, godzina po godzinie, a następnie postępowanie zgodnie z tym planem. Zwracajmy jednak uwagę, aby ten plan i jego wypełnienie nie stało się dla nas jakimś bożkiem.

Na koniec spotkania ksiądz Maciej poprowadził modlitwę dziękczynną, a następnie pobłogosławił wspólnotę, życząc nam udanych wakacji.

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą „o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js_2" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...