O modlitwie Różańcowej.

Na potrzeby naszej Wspólnoty spróbuję przedstawić sposób odmawiania Różańca, ponieważ spotkać się można z różnymi szkołami tej modlitwy.

Na początek czynimy znak krzyża mówiąc jednocześnie „W Imię Ojca i Syna i Ducha Św. Amen.” lub „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu, Panie pośpiesz ku ratunkowi memu. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.” Nie należy wypowiadać tych dwóch formuł jednocześnie, bo jest to dublowanie gestów.

Modlitwy wstępne.

Następnie odmawiamy Skład Apostolski, czyli „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego…”. Potem mówimy: „O wypełnienie woli Bożej” i odmawiamy Modlitwę Pańską, czyli „Ojcze nasz…”. W następnej kolejności modlimy się trzy razy Pozdrowieniem Anielskim, czyli „Zdrowaś Maryjo…” poprzedzając to intencją: „O większą wiarę, nadzieją i miłość”. Modlitwy wstępne kończymy odmawiając „Chwała Ojcu i Synowi. I Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze i ma wieki wieków. Amen”

Tajemnice różańcowe

Rozpoczynamy rozważanie tajemnic. Najbardziej przejrzysta moim zdaniem jest przedstawiona poniżej kolejność. Zapowiadamy, którą część różańca będziemy rozważać i w jakiej intencji. Dopiero potem zaczynamy modlitwę kolejnymi tajemnicami.

Na początku wymieniamy, która to jest tajemnica i jaki jest jej tytuł (np. Tajemnica pierwsza – Zwiastowanie). Można dołączyć również krótką medytację. Potem modlimy się „Ojcze nasz”, 10 razy „Zdrowaś Maryjo…” i „Chwała Ojcu…”. Po każdym dziesiątku dopowiadamy: „Jezu, ufamy Tobie”, na co modlący się z nami powinni odpowiedzieć tak samo, następnie modlitwa fatimska, czyli „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”, potem odmawiamy: „O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.” I w taki sposób rozważamy kolejne tajemnice.

Na zakończenie, aby uzyskać odpust zupełny, modlimy się w intencjach Ojca św., czyli tych, które na dany czas wyznacza papież. Nie jest to modlitwa za papieża, czy cokolwiek innego. Najbardziej powszechne jest odmówienie „Ojcze nasz…”, 3 razy „Zdrowaś Maryjo…” i „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Św….”, choć równie dobrze można byłoby odmówić „Pod Twoją obronę”. Kończymy modlitwę znakiem krzyża: „W Imię Ojca i Syna, I Ducha Świętego. Amen”, chyba, że będziemy jeszcze modlić się Litanią Loretańską. Chciałbym w tym miejscu nadmienić, że nie jest rzeczą konieczną, aby po różańcu ją odmawiać, choć często z taką praktyką się spotykamy.

To chyba tyle moich sugestii, które mam nadzieję, że pomogą nam uporządkować naszą modlitwę Różańcem. Proszę nie traktować tego jako dogmatu, lecz propozycję, która pomoże nam jeszcze lepiej modlić się o wstawiennictwo Maryi.

PS. dla łomżyńskiej wspólnoty

Wtorkowe różańce w katedrze, kiedy już minie stan zagrożenia epidemicznego, odmawiamy w intencji o pokój na świecie i o ochronę życia ludzkiego od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Godzina rozpoczęcia tej modlitwy to 17.20.

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą „o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js_2" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...