REGULAMIN REKOLEKCJI WAKACYJNYCH KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA THEOFOROS
Rozdział I
Wytyczne związane z panującym stanem epidemicznym na terenie Polski
- W związku z epidemią COVID-19 w Polsce tegoroczne Rekolekcje Wakacyjne Wspólnoty Theoforos odbędą z zachowaniem niżej wymienionych zasad reżimu sanitarnego.
- Zasady te zostają wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich osób przebywających w tym czasie na terenie ośrodka, a także w celu minimalizowania ryzyka zakażenia uczestników rekolekcji i pracowników ośrodka.
- Każdy z uczestników zobowiązuje się zapoznać z treścią niniejszego regulaminu oraz do bezwzględnego przestrzegania określonego reżimu sanitarnego.
- Wytyczne dla uczestników Rekolekcji Wakacyjnych Wspólnoty Theoforos:
- W Rekolekcjach Wakacyjnych nie może wziąć udziału osoba, jeśli:
- występują u niej objawy wskazujące na chorobę zakaźną,
- jest w trakcie odbywania obowiązkowej izolacji lub kwarantanny,
- zamieszkuje z osobą, która jest poddana obowiązkowej izolacji lub kwarantannie,
- w ciągu 14 dni miała kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji.,
- w ciągu 14 dni przebywała w rejonach ogniska lub silnej transmisji koronawirusa.
- Podczas Rekolekcji utrzymujemy co najmniej 2-metrowe odległości między osobami.
Dotyczy to wspólnych spotkań wynikających z programu rekolekcji (konferencja, msza święta, małe grupki, wieczorne spotkania modlitewne). Wyłączeni z tego obowiązku są:
- rodziny z dziećmi;
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, § osoby, które zasłaniają usta i nos.
- W przypadku braku możliwości zachowania 2-metrowego dystansu uczestnicy zobowiązani są do zasłania ust i nosa (noszenie maseczek, chust itp.) podczas ww. wspólnych spotkań. Obowiązek ten należy stosować zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i otwartej.
- W związku z powyższym każdy z uczestników obowiązkowo zabiera na rekolekcje maseczkę lub innego rodzaju osłonę ust i nosa.
- Przed wejściem na posiłki oraz każde z ww. wspólnych spotkań uczestnik rekolekcji zobowiązany jest do dezynfekowania dłoni środkiem do dezynfekcji. Rodzice powinni pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk dzieci wodą z mydłem.
- W związku z powyższym każdy z uczestników (rodzina) zobowiązany jest zabrać na rekolekcje własny pojemnik z płynem od dezynfekcji.
- Spotkania w małych grupkach powinny odbywać się w przestrzeni otwartej. Jeśli nie będzie możliwości zorganizowania spotkania w małych grupkach w przestrzeni otwartej, np. ze względu na panujące warunki atmosferyczne spotkanie to może odbyć się w przestrzeni zamkniętej z zachowaniem ww. zasad dotyczących odpowiedniego dystansu i zasłaniania ust i nosa.
- Członkowie małej grupki pełniąc dyżur przy posiłkach zobowiązani są w tym czasie do zasłonięcia ust i nosa (noszenia maseczek).
- Zaleca się ograniczenie kontaktu między osobami posługującymi i uczestniczącymi na różnych stopniach formacji rekolekcyjnej.
- W przypadku wystąpienie u uczestnika rekolekcji niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (duszność, stan podgorączkowy, objawy przeziębieniowe, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie) uczestnik ten powinien pozostać w miejscu swojego zakwaterowania (pokój lub domek) i drogą telefoniczną poinformować wyznaczoną osobę ze Wspólnoty Theoforos o zaistniałej sytuacji. Następnie uczestnik ten zobowiązuje się przestrzegać dalszych procedur sanitarnych określonych przez ośrodek rekolekcyjny oraz odpowiednie służby sanitarno-epidemiologiczne.
- Mając na uwadze stan epidemii oraz obowiązujące wytyczne dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi podczas tegorocznych rekolekcji nie będą organizowane zajęcia z opiekunami dla dzieci (tzw. rekolekcyjne przedszkole). Jednak w wyznaczonych punktach programu (konferencje, małe grupki i niektóre spotkania wieczorne) istnieje możliwość opieki nad dziećmi uczestników w formie wzajemnej, przyjacielskiej pomocy.
- Istnieje możliwość przyjazdu na Rekolekcje współmałżonków oraz dzieci, którzy nie będą uczestniczyli w formacji rekolekcyjnej. Osoby te również podlegają wszystkim ww. zasadom reżimu sanitarnego.
- W związku z panującym stanem epidemii COVID-2019 podczas trwania rekolekcji zabrania się odwiedzin uczestników przez osoby z zewnątrz. Należy również ograniczyć wszelkie zbędne wyjazdy poza teren ośrodka (np. zakupy w pobliskiej miejscowości).
- Powyższe zapisy zależne są od sytuacji epidemicznej w kraju oraz przepisów sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe. W związku z tym zapisy te mogą ulec zmianie do czasu rozpoczęcia bądź w trakcie trwania rekolekcji.
Rozdział II
- Rekolekcje przewidziane są dla osób dorosłych. Oprócz dorosłych w rekolekcjach mogą uczestniczyć dzieci uczestników i posługujących, w związku z ich rodzinnym pobytem na rekolekcjach. Nie ma możliwości uczestnictwa w rekolekcjach osób niepełnoletnich, które na rekolekcje chciałby przyjechać same – bez rodziców lub prawnych opiekunów.
- Rekolekcje Wakacyjne składają się z III stopni formacyjnych. W I-szym stopniu rekolekcji może uczestniczyć każda osoba dorosła (pierwszeństwo mają osoby, które przeszły kurs Alpha lub kurs Nowe Życie). W II-gim stopniu mogą uczestniczyć osoby, które przebyły I-szy stopień formacji rekolekcyjnej oraz roczną formację Wspólnoty (uczestnictwo w spotkaniach małej grupki i otwartych spotkaniach wspólnotowych). W III-cim stopniu mogą uczestniczyć osoby po przebytym II-gim stopniu oraz rocznej formacji Wspólnoty (uczestnictwo w spotkaniach małej grupki i otwartych spotkaniach wspólnotowych). W przypadku nie uczęszczania na formację w ciągu roku, uczestnik może jedynie powtarzać przebyty stopień rekolekcji.
- Rekolekcje letnie są szczególnym czasem działania łaski Bożej w nas, dlatego potrzeba, żeby uczestnik był obecny na wszystkich punktach programu Rekolekcji – jutrznia, konferencje, namiot spotkania, spotkania w małych grupach, warsztaty, Eucharystia, spotkania wieczorne.
Każdy z ww. punktów jest tak samo ważny i potrzebny do pełnego przeżycia świętego czasu Rekolekcji.
- Uczestnik zobowiązuje się przestrzegać punktualności oraz dochować starań, aby swoim przykładem zachęcać innych uczestników Rekolekcji do punktualnego uczestnictwa w programach Rekolekcji.
- Podczas Rekolekcji obowiązuje zakaz posiadania oraz używania: broni, niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, napojów alkoholowych oraz innych środków odurzających. Zakaz palenia obowiązuje na terenie całego ośrodka rekolekcyjnego.
- Podczas Rekolekcji obowiązuje zakaz opuszczania ośrodka bez wiedzy animatora oraz bezwzględny zakaz opuszczania ośrodka po godz. 22:00.
- Cisza nocna obowiązuje od godz. 22:00 (lub pół godz. po zakończonym ostatnim punkcie programu) do godz. 6:00. W tym czasie kategorycznie zabrania się przebywania w cudzych pokojach/domkach noclegowych.
- Obowiązuje zakaz noclegów koedukacyjnych. Chłopcy i dziewczęta śpią w oddzielnych pokojach (nie dotyczy małżeństw).
- Rekolekcyjny charakter domaga się, by w tym czasie nie było żadnych odwiedzin osób z zewnątrz, z wyjątkiem osób zaproszonych przez organizatorów. W dniach Rekolekcji na terenie ośrodka mają prawo przebywać tylko uczestnicy i gospodarze. W wypadku zauważenia obecności nieznanych osób uprzejmie prosi się o powiadomienie organizatorów. Jednocześnie uprasza się o zwracanie uwagi na rzeczy osobiste i nie pozostawianie cennych przedmiotów w pokojach.
- Podczas spotkań odbywających się w świątyni/kaplicy każdego uczestnika obowiązuje właściwy strój oraz postawa szacunku dla miejsca świętego. Za właściwy strój uważa się ubranie o stonowanych barwach, zasłaniające ramiona, brzuch oraz nogi. Wymóg ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie chodzimy do świątyni w strojach sportowych, plażowych, spódniczkach mini, krótkich spodenkach itp. Organizatorzy proszą o zaangażowanie w śpiew i modlitwę, a także o czynne włączanie się w liturgię i nabożeństwa.
- Podczas całego pobytu obowiązuje strój stosowny do czasu Rekolekcji. Pamiętajmy, że nasz strój również może wpływać na rozproszenia w przeżywaniu Rekolekcji przez innych uczestników.
- Prosimy o nie przywożenie hałaśliwych zabawek, sprzętu audio video (radio, mp3 player, gier elektronicznych).
- Dbamy o czystość i porządek w swoich pokojach, a także całym ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym.
- Każdy uczestnik przydzielony zostaje do małej grupki, za którą odpowiada animator. W czasie trwania Rekolekcji nie ma możliwości przeniesienia uczestnika do innej małej grupki.
- W przypadku, gdy utworzona zostanie grupa młodzieżowa, wówczas do takiej grupy przydzielane są osoby w wieku 13-18 lat. Gdy grupa młodzieżowa nie zostanie utworzona, osoby powyżej 16 roku życia uczestniczą w małej grupce razem z dorosłymi, a poniżej 16 roku – w grupie dziecięcej z opiekunami.
- W czasie Rekolekcji każda z małych grupek pełnić będzie dyżury według grafiku sporządzonego przez organizatorów. W dniu przyjazdu należy zapoznać się i przestrzegać dyżurów rekolekcyjnych zgodnie z zasadami przedstawionymi na spotkaniu wstępnym.
- Zachęca się do uczestniczenia dzieci w wieczornym uwielbieniu. Wtedy jednak troską rodziców będzie to, żeby swoim usposobieniem dzieci nie były powodem dyskomfortu dla pozostałych uczestników modlitwy.
- Uczestnik przy zgłoszeniu chęci udziału w Rekolekcjach, wpłaca bezzwrotną zaliczkę – 100zł za każdego członka rodziny. Pozostałą część opłaty zobowiązany jest uiścić przelewem najpóźniej na 2 tygodnie przed Rekolekcjami lub po przyjeździe na miejsce. Zaliczka jest bezzwrotna, chyba że osoba rezygnująca z udziału znajdzie na swoje miejsce inną osobę i na nią przekaże swoją wpłatę.
- Koszt pobytu na Rekolekcjach w 2020 r. wynosi: dorośli i młodzież powyżej 12-go roku życia – 500 zł; trzeci i kolejny członek jednej rodziny – 460zł.; dzieci w wieku 3 – 7 lat – 250zł; dzieci w wieku 7 – 12 lat – 320 zł, dzieci do lat 3 (skończonego trzeciego roku życia, czyli do 4-tych urodzin) – 0 zł. Opłata za Rekolekcje obejmuje noclegi (wraz ze zmianą pościelową) oraz trzy posiłki dziennie.
- Istnieje możliwość dofinansowania przez Stowarzyszenie Theoforos udziału osób w Rekolekcjach. Warunkiem takiego dofinansowania jest pisemne złożenie do Prezesa, Wiceprezesa lub jednego z członków Zarządu umotywowanego podania (najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem Rekolekcji).
- Rekolekcje od samego początku do ostatniego punktu w dniu wyjazdu stanowią całość, w związku z czym nie ma możliwości późniejszego przyjazdu ani wcześniejszego wyjazdu.
- Po zakwaterowaniu w pokoju/domku noclegowym należy w ciągu 12 godzin zgłosić organizatorom wszelkie usterki zastane w miejscu noclegowym. Uczestnik zobowiązuję się pokryć koszty wszystkich usterek na terenie ośrodka, których jest sprawcą lub których sprawcą jest osoba małoletnia pozostająca pod jego władzą rodzicielską lub pieczą. W przypadku osób niepełnoletnich, które w rekolekcjach uczestniczą bez opiekunów prawnych, odpowiedzialność za szkody pokrywane są zgodnie z oświadczeniem zawartym w pisemnej zgodzie rodziców lub opiekunów na udział w Rekolekcjach.
- W przypadku nie stosowania się uczestnika do zasad powyższego regulaminu, organizatorzy mogą w skrajnych przypadkach zdecydować o wydaleniu uczestnika bez zwrotu kosztów.
WPŁACENIE ZALICZKI JEST RÓWNOZNACZNE Z AKCEPTACJĄ I PRZYJĘCIEM DO STOSOWANIA POWYŻSZEGO REGULAMINU.