Spotkanie wspólnotowe 14.05.2024
Tego dnia w Liturgii Kościoła wspominaliśmy św. Macieja, który został powołany do grona Apostołów po zdradzie Judasza. Pan Bóg przypomina nam również, że to: „nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem”.
Niektórzy z nas jeszcze przed Eucharystią uczestniczyli w Różańcu, który w każdy wtorek prowadzi nasza wspólnota (zwykle jest to Zosia i Adam).Po Mszy Świętej mogliśmy uczestniczyć przed Najświętszym Sakramentem w Nabożeństwie Majowym i nowennie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Ten czas to najważniejszy moment każdego naszego spotkania otwartego.
Po uczcie duchowej I stopień grupki pań zaprosił wszystkich na poczęstunek, za który bardzo serdecznie dziękujemy . Diakonia uwielbienia i scholka poprowadziła modlitwę, po niej w zastępstwie za lidera Lidia Ch. i ksiądz Grzegorz przedstawili ogłoszenia, serdecznie zachęcając wszystkich do udziału w planowanych najbliższych dziełach wspólnoty.
Gościliśmy z konferencją księdza Zbigniewa Skuzę, który kontynuował cykl spotkań „Na wzór Chrystusa… Chrystusowe życie naszym życiem”. Tym razem naszą uwagę skupił na jednym z tytułów Pana Jezusa „JA JESTEM”. Tak Pan Jezus Chrystus między innymi mówi o Sobie w czasie Modlitwy Arcykapłańskiej w 17 rozdziale Ewangelii Janowej. Żebyśmy mieli pełen obraz i zrozumieli znaczenie tych słów, prelegent odniósł się do księgi Wyjścia, gdzie Pan Bóg na pytanie Mojżesza o Jego imię odpowiada „JESTEM, KTÓRY JESTEM”. Dla Żydów imię miało ogromne znaczenie, niosło tożsamość człowieka. Pan Bóg odkrywając Swoje imię, odkrywa Swoją tożsamość:
- Jestem, który Jestem Będący.
- Jestem, który Byłem.
- Jestem, który Będę i nigdy Być nie przestanę.
Ten fragment z ks. Wj 3,13-15 to jeden z najważniejszych fragmentów Starego Testamentu. Kiedy Pan Jezus mówi „JESTEM” pokazuje Swoją tożsamość, Swoje ubóstwienie. Natomiast Jezusowe „JA JESTEM”, które kilkakrotnie możemy odnaleźć w Nowym Testamencie odczytujemy w znaczeniu porównawczym. Wtedy Pan Jezus Chrystus mówi o sobie, że JEST:
- „chlebem życia” (J 6, 35.41.48.51)
- „światłością świata” (J 8, 12)
- „bramą owiec” (J 10, 7.9)
- „dobrym pasterzem” (J 10, 11.14)
- „zmartwychwstaniem i życiem” (J 11, 25)
- „drogą prawdą i życiem” (J 14, 6)
- Krzewem winnym” (J 15,1.5)
Bogu niech będą dzięki za posługę księdza Zbigniewa Skuzy. Swoją wdzięczność okazujemy nie tylko w naszych modlitwach, ale okazaliśmy dziękując za tą i wszystkie konferencje w całym roku formacyjnym, składając na Jego ręce nasze podziękowania i skromny podarunek. Niech Pan Go błogosławi i prowadzi drogami świętości.
AMEN