28-10-2014
Spotkanie poprowadził Ksiądz Jacek Dąbrowski. Poruszony został bardzo trudny temat:
Dlaczego Bóg dopuszcza, by na świecie było tyle zła?
Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą do Ducha Świętego.
Najważniejsze wnioski ze spotkania:
- Bóg nie zsyła zła, lecz Bóg dał człowiekowi wolną wolę i człowiek wybrał grzech. Zło jest skutkiem ludzkich wyborów. Bóg w swej nieskończonej miłości nie może człowiekowi nic zabronić. Dekalog nie jest listą zakazów, ale wskazówkami jak żyć by upodabniać się do Boga.
- Bóg nie karze grzeszników natychmiast by nie ukarać także i innych ludzi. Prosząc Boga o usunięcie zła, istnieje ryzyko, że i proszący zostaje zabrany. Gdyż w porównaniu z Bogiem, nikt nie jest bez grzechu (przypowieść o chwaście i zbożu)
- Bóg każde zło jest w stanie obrócić w jeszcze większe dobro i jak pisze św Piotr w pierwszym liście ” A Bóg wszelkiej łaski, Ten, który was powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, gdy trochę pocierpicie, sam was udoskonali, utwierdzi, umocni i ugruntuje”
- Zło nie jest dominującym elementem w życiu i nie jest czymś przesądzonym. Zło zostało pokonane poprzez ukrzyżowanie Zbawiciela.
- Jak napisano w liście do Rzymian (12,21) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.
Następnie wymienione były środki duchowe mające na celu walkę ze złem, a mianowicie:
- modlitwa i post: przez post rozumie się umartwianie ciała poprzez odmawianie sobie czegoś co sprawia nam przyjemność., na przykład zrezygnowanie z kawy w przypadku osoby lubiącej napój kofeinowy.
- przyjmowanie sakramentów pokuty i pojednania oraz przyjmowanie Eucharystii. Można uczestniczyć w Eucharystii w intencji wynagradzającej, czyli mającej na celu zadośćuczynienie Bogu za grzechy zmarłych lub żyjących.
- skuteczne jest też wypraszanie, czczenie i szerzenie Miłosierdzia Bożego.
- wielką moc mają też uczynki miłosierne względem ciała i duszy.
Ksiądz Jacek wspomniał także o Kręgu Miłosierdzia działającym z inicjatywy Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie k/Sochaczewa (http://misericordiadei.eu/). Należeć do niego może każdy, a wymogiem jest:
- codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia
- modlitwa za Kościół i kapłanów
- świadectwo życia dawane Jezusowi, wierność swojej drodze życia
Spotkanie zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia.