Moje codzienne zatrzymanie 2020.05.16

J 17,20-26

Dzisiejsza Ewangelia nie jest przypadkowa. I to nie dlatego, że u Boga nie ma przypadków. Ten fragment proponuje nam Kościół, gdyż patron dnia dzisiejszego, Św. Andrzej Bobola, był wielkim obrońcą jedności Kościoła i za nią oddał swoje życie. Jak starczy czasu to kilka słów o nim w dalszej części „Zatrzymania”.

Jezus modli się o jedność wśród swoich uczniów i to nie tylko tych, którzy Mu towarzyszą, ale też nas, którzy wierzymy dzięki ich wierze i nauczaniu. Brak jedności wśród chrześcijan jest niestety antyświadectwem dla niewierzących. Jest też wielką raną Mistycznego Ciała Jezusa – Kościoła. Jezus bardzo cierpi z tego powodu, że Jego Ciało jest podzielone. Na przestrzeni wieków, także za czasów Andrzeja Boboli (XVI/XVIIw.), prowadziło to nawet do wojen i prześladowań między chrześcijanami. Jak reagujesz na fakt podziałów w Kościele? Czy w ogóle o tym myślisz? Jezus modli się o jedność, więc i my powinniśmy tak czynić. To podstawowy krok…

                W Kościele zawsze były jakieś zgrzyty, bo zgrzyta pomiędzy nami. To coś naturalnego. Ale powinniśmy bardziej akcentować to, co łączy, niż to, co dzieli. Czy potrafisz akceptować to, że bracia i siostry ze Wspólnoty są inni niż ty? Jak reagujesz na tę odmienność w swoim sercu, myśleniu, a przede wszystkim postępowaniu?

                Naturalne jest budowanie głębszych relacji z tymi, którzy są do nas podobni. Chętniej z nimi rozmawiamy, przebywamy, czy nawet łatwiej rodzą się miedzy nami przyjaźnie. Ale czy potrafimy z miłością spojrzeć na tych „innych”? Przypatrz się swoim relacjom? Czy nie ograniczasz się do swojego „kółka adoracji”? A jak wyglądają twoje relacje z pozostałymi ludźmi z Kościoła, czy Wspólnoty? Spróbuj przypomnieć sobie twarze ludzi ze Wspólnoty… Z którą osobą w ogóle nie rozmawiałeś, albo z którą dawno nie zamieniłeś choć kilku zdań?

                Bez pomocy Ducha Św. trudno jest budować harmonijne relacje, więc nieustannie Go prośmy o pomoc. Sprawę jedności Wspólnoty i całego Kościoła powierzmy tez Matce Bożej. Ona zawsze była i jest z uczniami Jej Syna, i na pewno bardzo Jej zależy na pełnej jedności, o którą zabiega Jezus.

Pozdrawiam i błogosławię ? ks. Jacek

PS. Polecam przeczytać sobie życiorys Św. Andrzeja Boboli. Niesamowicie okrutnie torturowany nie wyrzekł się Chrystusa i kapłaństwa, a jego ciało po śmierci nie uległo rozkładowi.

Modlitwy

Modlitwa Jedności

Codziennie ok. godz. 21:00 modlimy się jedną tajemnicą Różańca Świętego w intencji członków naszej Wspólnoty oraz dzieł przez nas podejmowanych. Każda z osób lub rodzin rozważa w danym miesiącu inną tajemnicę, co pozwala na kontemplację wszystkich czterech części Różańca. Co miesiąc zmieniane są odmawiane tajemnice  zgodnie z zasadą „o jeden w dół”, czyli ktoś kto obecnie odmawia Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, w następnym miesiącu modlił się będzie tajemnicą Nawiedzenie Świętej Elżbiety itd. Aktualny wykaz tajemnic na dany miesiąc znajduje się poniżej.  Osoby, które ch...
Czytaj dalej...

Modlitwa wstawiennicza

Osoby, które potrzebują modlitwy w jakiejkolwiek intencji prosimy o kontakt email na adres modlitwa@theoforos.pl lub wypełniając poniższy formularz. Imię i nazwisko (wymagane) Numer telefonu (opcjonalnie) Adres email (wymagane) Intencja (wymagane) Δdocument.getElementById( "ak_js_2" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Czytaj dalej...

Rodzaje modlitwy

Litanijna modlitwa spontaniczna – spontaniczna czyli wyrażana własnymi słowami, litanijna, ponieważ wezwania są powtarzane. Modlitwa prośby – prosimy w różnych swoich intencjach. Kończymy ją wezwaniem „Proszę Cię, Panie”, na co wspólnota odpowiada: „Prosimy Cię, Panie”. Modlitwa wstawiennicza – jest odmianą modlitwy prośby, w której prosimy w intencjach innych ludzi. Kończymy ją tak samo, jako modlitwę prośby.  Modlitwa dziękczynienia – jest podziękowaniem za otrzymane od Boga dary, te zwyczajne i te nadzwyczajne. Zwróćmy uwagę, by w naszej modlitwie nie brakowało dziękczynienia, bo c...
Czytaj dalej...

Instrukcja oraz materiały do rozważań.

  Krótka instrukcja do modlitwy: –  Znajdź odosobnione miejsce, w którym możesz w ciszy spotkać się z Bogiem. –  Przyjmij pozycję wygodną (ale nie za bardzo, żeby nie zasnąć). –  Bądź tu i teraz, nie myśl, o tym co będzie zaraz, co zrobisz po modlitwie. Po prostu bądź w tym miejscu i w tym momencie tylko dla Boga. –  Zrób znak krzyża. –  Pomódl się do Ducha Świętego, aby uświadomił Tobie przed kim stajesz, z kim będziesz rozmawiać. Proś o to, aby Duch Święty zabrał wszystkie rozproszenia, zabezpieczył ten szczególny czas z Bogiem. ...
Czytaj dalej...